HABERLER

Duyurular

Lisanssız GES'lerde Geçici Kabulu Yapılmış Santral Sayısı 318'e Ulaştı...

29.09.2015

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkan Yardımcısı Hakan Erkan, lisanssız uygulamalar yönetmeliği 2011 yılında çıkmasına rağmen güneş enerji santrallerinde (GES) hareketin 2014’te başladığını ve bu yıl da artan ivmeyle devam ettiğini belirterek, “Lisanssız GES’lerde geçici kabulü yapılmış santral sayısı 318’e, kurulu güçleri ise 210 MW’a ulaştı” dedi.

Türkiye’nin kuzeyi, Orta Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nde bin 400 ila bin 500kWh/metrekare olan ışınım değerlerinin güneye inildikçe arttığını belirten Erkan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bin 900 kWh/metrekare seviyesi ve üzerine ulaşıldığını kaydetti.

Erkan, lisanslı GES’ler için birinci fazda 600 megavat (MW) ve diğer fazlarla toplam 3000 MW planlanmış olmakla beraber, bu değerin 5000 MW üzerine çıkacağının tahmin edildiğini aktardı.

Eylül ayı için açıklanan TEİAŞ lisanssız kapasitesinin yüzde 75’i GES olmak üzere 6600 MW olduğunu belirten Erkan, şöyle devam etti:

“Yani lisanssız GES’ler için yaklaşık 5000 MW kapasite bulunuyor. İlerleyen zamanda bu kapasitenin de artacağı düşünülüyor. Lisanssız uygulamalar yönetmeliği 2011 yılında çıkmış olmasına rağmen GES’lerde hareketin 2014 yılında başladığı ve bu yıl da artan ivmeyle devam ettiği görülmektedir. Lisanssız GES’lerde geçici kabulü yapılmış santral sayısı 318’e, kurulu güçleri ise 210 MW’a ulaştı. Bu ivmenin başlıca nedenlerini, dünyada güneş enerjisi yatırımlarına olan ilgi ve teknolojik gelişmeler, mevzuatlardaki aksaklıkların bazılarının giderilmesi, düzenleyici kurum ve kuruluşların güneş enerjisini tanımaları ve öğrenmeleri, yatırımcı ve finans kuruluşlarının güneş enerjisini tanımaları ve öğrenmeleri, uygulama firmalarının zamanla tecrübe kazanmaları, uygulanan veya uygulanması planlanmış teşvikler olarak sayabiliriz.”

Hakan Erkan, GES yatırımlarında maliyetin, paneller, inverter, sehpa, montaj, malzeme ve işçiliği gibi toplam bileşenler ele alındığında, önceki yıllara göre düştüğüne dikkati çekerek, “Türkiye’de yerli üretim için verilen teşviklerin hayata geçmesi ve sektörün ihtiyacı olan düzenlemelerin (mevzuat ve ilave teşvikler) hayata geçmesi, oldukça önem arz etmektedir. Yerli üretimin artmasının maliyetlere olan etkisi zamanla görülecek olmakla beraber, esas olan enerji alanındaki dışa bağımlılığımızı azaltacak olmasıdır. GES kurulu güç kapasitesinin yıl sonunda 300 MW, 2020’de 5000 MW ve 2023’te de 10000 MW’ın üzerine çıkmasını, Türkiye enerji ihtiyacının yüzde 10’unu karşılamasını öngörüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.Arşiv