HABERLER

Duyurular

Gözetim Vergisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular...

16.12.2015

Gözetim Vergisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gensed ve Günder üyelerinin güneş panellerine ve hücrelerine getirilen gözetim vergisi (19 Aralık 2015 tarihinde uygulamaya geçiyor)  hakkındaki sorularını gümrük uzmanları ve kamu kurumları cevaplamış. Bu önemli içeriği sektör dernekleri şehven kendi web sayfalarında kamuoyu ile paylaşmamışlar, eminiz önümüzdeki saat ve günlerde web sitelerine de ekleyeceklerdir.

Hiçbir yorum yapmadan aynen paylaşıyoruz.

1) 35$/kg ne düşünülerek bu fiyat çalışması yapılmıştır. Bir çalışma veya hangi kaynak göz önünde bulundurularak bu fiyat oluşturulmuştur?

Bu bedel bakanliğin 9 aydir yürütttüğü soruşturma sonucu kendi iç kriterleri araciliği ile tespit edilmiş, uluslararasi kurallar ve standartlar gözetilerek oluşturulmuştur.

2) Yatırım teşvik belgesi olan yatırımcılar kesinlikle bu belgeye ihtiyaç duymadan ürünlerini ithal edebilecekler midir?

Kdv muafiyeti olan yatirimlar (yatirim teşvik belgesi olan, ab projeleri vb.) bu uygulamadan etkilenmeyecektir.

3) İthal ettiklerinde yeri geldiğinde yatırımcılar veya EPC yedek panel de almak istemektedir, bilindiği gibi sayısı teşvik dosyasında belirtildiğinden bu adetten fazlası teşvik kapsamında olamayacaktır. Dolayısıyla, montaj esnasında veya hizmetten sonra yedek panel almak isteyen yatırımcı veya EPC bu paneller için bu yüksek oranda vergi ödemek istemeyeceklerdir. Bunu nasıl engelleyebiliriz ya da düzenleyebiliriz?

Teşvik kapsaminda olmayan yatirimlar gözetime tabidir. 

4) Özellikle küçük sistemler(100 kW altı) ve şebekeden bağımsız sistemlerde teşvik belgesi olmayan yatırımcılar çok yüksek bir bedelle ürünleri millileştirmiş olacaklar ve bunu istemeyip yatırımdan vazgeçecekler. Ve bu pazarı çok olumsuz şekilde etkileyecektir.(Gözetim belgesinin alınması için teslim edilecek bilgileri hiçbir üreticinin vermediği ve gözetim belgesi alınamadığı durumlar kastedilmiştir.)

Gözetim belgesinin istenmesinin temel gerekçesi bu tür ürünlerde ihracatçi ülkenin sübvansiyon yapip yapmadiğinin belirlenmesidir. maliyetlerini gerçekçi olarak belgeleyen firmalara gözetim belgesi verilmektedir.

5)TKDK’nın veya birçok ajansın verdiği bazı hibeli projelerde faturası tüm bütün kesilmesi istendiğinden, anahtar teslim projelerde EPC tarafından önce ürünler millileştirilmeye gidecek sonra teşvik belgesine asıl sahip olan yatırımcıya fatura edilecektir. Dolayısıyla EPC yatırım teşvik belgesine sahip olmadığından bu ürünlerin millileştirilmesinde bu fiyat farkı ile karşı karşıya kalacak mıdır? Ya da basit bir değişle ithalatta gözetim tebliğ bu tarz hibe projeleri için kısa veya orta vadede sorun teşkil edecek midir?

Kdv muafiyeti olan yatirimlar (yatirim teşvik belgesi olan, ab projeleri vb.) bu uygulamadan etkilenmeyecektir.

6) Yatırım Teşvik Belgesine sahip olanlardan Gözetim Belgesi istenmeyecek midir ? Yoksa Yatırım Teşvik Belgesi olandan da istenir ancak varsa KDV tahakkuk etse bile KDV istisnasına sahip olduğu için ödemez ? Uygulama böyle mi olacaktır? Bu konunun netleştirilmesi önemlidir.                
Gözetim belgesi istenmeyecektir.

7) Yatırım Teşvik Belgesi olsa bile belgedeki değer 4-5 USD/kg dır. Bizim tereddütlümüz Gümrük de Teşvik Belgesi olsa bile 35-5 *0,18 kadar KDV ödemesi talep etmeleridir.

Kdv muafiyeti olan yatirimlar (yatirim teşvik belgesi olan, ab projeleri vb.) bu uygulamadan etkilenmeyecektir.

8) Tebliğin uygulamaya geçmesi için verilen 1 aylık bir süre çok yetersiz bunun en az 6 ay olması gerekirdi. Yasal olarak da hukuka ayrılığı belirtilmelidir diye düşünüyoruz.                          

Uygulamaya geçiş süresi uluslararasi kurallara ve standartlara uygundur.

9) Bize göre mevcut Teşvik Mevzuatı oldukça yeterlidir, bunun uygulanması ve Yerli İmalatın böylelikle teşvik edilmiş olması daha doğrudur. Bu uygulama yeni geçici zengin yerli imalatçı doğurur kalite doğurmaz.                                                                                         

Yorum yok.

10) Bizim tedarikçimiz Gözetim Belgesi kapsamında istenen belgelerin çoğunu hiçbir suretle sağlayamayacaklarını bize bildirdi. Bu nedenle biz bu belgeyi çıkartmak için bir girişimde bulunmuyoruz. Bu belgeyi çıkarmak mümkün değilse neden birbirimizi kandırıyoruz?gözetim belgesinin çikartilmasi elbette mümkün, gerçekçi maliyetlerini saklayan üreticiler bu bilgileri vermek istemediği için gözetim belgesi almak için başvurmuyorlar.

11)Biz yatırımcı olarak yarın sabah neye uyanacağımızı bilemediğimiz için bu GES işinden de bu şekilde giderse çıkmayı düşünüyoruz. Hemen hemen tüm yatırımcıların aynı hissiyatta olduğunu lütfen iletin sorumlulara. Güven olmayan yerde istikrar olmaz.

Yorum Yok

12) Teşvik belgesi kapsamında yapılacak ithalatlarda fiyatı 35$/kg altında olan panellerin ithalatıyla ilgili gözetim belgesi aranacak mıdır?

Kdv muafiyeti olan yatirimlar (yatirim teşvik belgesi olan, ab projeleri vb.) gözetim uygulamasindan etkilenmeyecektir.

13) Teşvik belgesi olan ve birim fiyatı da 35$/kg altında olan ithalatlarda eğer gözetim belgesi yoksa gümrükte nasıl bir uygulama olacaktır? Örneğin;  malın ithalatının neticelenmemesi,  gecikmesi, gözetim belgesi alınana kadar bekletilmesi gibi.

Kdv muafiyeti olan yatirimlar (yatirim teşvik belgesi olan, ab projeleri vb.) gözetim uygulamasindan etkilenmeyecektir.

14) Yine 2. maddedeki durumda teşvik belgesine rağmen gümrükleme yapılırken KDV ödenmesi söz konusu mudur?

Yatirim teşvik belgesi olan yatirimlar için ithal edilen malzemelerde kdv ödemesi yapilmamaktadir.

15) Teşvik belgesi kapsamındaki ithalatta malın fiili ithalat rakamı 35$/kg altında ise gözetim belgesi alınmaksızın ve teşvik kapsamında olduğu için KDV ödemeksizin ithalat ne şekilde tamamlanabilir?  yatirim teşvik belgesi olan yatirimlar için ithal edilen malzemelerde kdv ödemesi yapilmamaktadir.  açilacak beyanname ve evraklar 35 usd üzerinden yapilacak aradaki fark ithallatta görünmeyen giderler bölümünde muhasebeleştirilecektir.

16) Ekonomi Bakanlığı GES tesislerine Yatırım Teşvik verirken DC olarak net 1MW kurulu gücü baz alıyor. AC/DC kayıplardan dolayı tesisler genellikle %15-18 aralığında daha büyük imal ediliyorlar. Yatırım Teşvik 1MW net DC için mi geçerli olacak? yoksa gerçek kurulu güç için mi?

Yatirim teşvik belgesi üzerinde yazili güç kadar malzeme ithalati gözetim belgesinden muaftir.

17) Var olan ya da başvurusu yapılacak yatırım teşvikli uygulamalarda kdv muafiyeti devam edecek midir?

Evet edecektir.

18) Gözetim belgesi için gereken belgelerin eksiksiz doldurulması durumunda, belgenin alınmasında herhangi bir zorluk çıkartılacak mıdır?

Verdiği belgeler gerçeği yansittiği sürece belge verilmesinde herhangi bir sinirlama veya zorluk çikartilmasi söz konusu değildir.

19) Belgesiz ithalat yapılması durumunda, 35 USD üzerinden alınan kdv olduğu gibi satış faturalarına yansıtılabilecek mi? 
Örnek: 7 usd/kg tutara alınmış bir ürün için normalde ödenmesi gereken kdv 1,26 usd iken, 6,3 usd ödenmiş olacak. Diyelim ki biz 8 usd + kdv’ye satış yaparsak, 8 + 6,3 (kdv) = 13,3 usd şeklinde yapabilir miyiz? Yoksa 8+1,44 (kdv %18) şeklinde mi faturalayacağız? Bu durumda 6,3-1,44 = 4,86 USD’lik kısım KDV iadesi şeklinde alınabilecek midir?

Yurt içi satişlarda kdv orani %18 olup bu tutar üzerinden kdv tahsilati yapabilirsiniz. gümrük idaresine yaptiğiniz ödeme sizin kdv alacağiniz olup diğer işlemlerden mahsuba tabidir.

20) PV yatırımları için yatırım teşvik alabilme imkânı devam edecek mi?

Uygulama aynı şekilde devam edecektir.

21) Her bir ithalat için ayrı ayrı gözetim belgesi almak gerekiyor mu? Yoksa bir tedarikçiden bir kereliğine alınan belge ile belirli süre içerisinde birden çok ithalat işlemi yapılabilir mi?

Alınan gözetim belgesi 6 ay süreli olarak geçerli olacaktır.



Arşiv