HABERLER

Duyurular

Enerji Sektörü Yerli Ve Yabacı Yatırımcıların Odağı Oldu...

21.10.2015

Denetim, vergi ve danışmanlık şirketi KPMG’nin Türkiye enerji sektörü değerlendirmesine göre, iki seçim ve sıcak para baskısına rağmen sektör, yılın 8 ayında yerli ve yabancı yatırımcıların odağı oldu.

KPMG’den yapılan yazılı açıklamada, enerji sektörünün, 2015’in sekiz aylık döneminde 650 milyon doların üzerinde işlem hacmine ulaşarak, birleşme ve satın almalarla Türkiye’nin en dinamik sektörü olarak ön plana çıktığı ifade edildi.

Açıklamaya göre, 2014 yılında sektörde özelleştirmeler hariç gerçekleşen 32 işlemde 1,06 milyar dolar el değiştirirken, 2015 yılının sekiz ayında 966 milyon dolarlık 25 işlem kaydedildi. 2014’te yapılan özelleştirmeler kapsamında 7 ayrı enerji üretim santrali ihalesinde 4,65 milyar dolar gelir elde edildi. 2015’te gerçekleşen tek işlem olan Soma B Termik Santrali özelleştirmesinden ise 685,5 milyon dolar sağlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen KPMG Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı Ayhan Üstün, enerjide 8 aylık süreçte, geçen yılın toplam birleşme ve satın alma rakamları yakalanırken, yapılan işlemlerin yaklaşık üçte birinin yabancı, üçte ikisinin ise yerli yatırımcılar tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Üstün, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yılın son ayları içinde ekonomik ve politik ortam sebebiyle ihalelerin tamamlanmasının zor olacağını öngörüyoruz. Önümüzdeki dönemde ise yenilenebilir enerji yatırımlarıyla EÜAŞ özelleştirmelerinin öne çıkmasını ve elektrik dağıtım şirketlerinin hareketlenmesini bekliyoruz. 2015’te özelleştirmelerin 20 ve 26 Kasım’da ‘Aliağa KÇGT, Bursa Doğalgaz Santrali, daha sonar HES’lerden Karacaören1 ve Karacaören, Kepez2 ve Manavgat, Fethiye, Kadıncık1 ve Kadıncık2, Doğankent, Kürtün ve Torul’ olmak üzere 7 ayrı ihaleyle devam etmesini bekliyoruz”Arşiv