HABERLER

Duyurular

Elektriğe %15 - %20 Civarında Zam Gelebilir...

13.11.2015

1 Ocak’ta yeni belirlenecek elektrik fiyatları için büyük zam hazırlığı yapıldığı ortaya çıktı. Enerji yönetimi kaynaklarından alınan bilgiye göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Tarifeler Dairesi, üç farklı zam seçeneği üzerinde çalışıyor. Buna göre ocakta elektrik birim fiyatlarına yüzde 15-20 civarında zam yapılacağı belirtiliyor.

Zaman Gazetesi’nin haberine göre, seçimler nedeniyle 1 Kasım sonrasına ertelenen elektrik zamlarıyla ilgili detaylar netleşmeye başladı. 1 Ocak’tan sonra belirlenecek yeni elektrik tarifeleri öncesi büyük zam hazırlığı yapıldığı ortaya çıktı. Enerji Yönetimi kaynaklarından alınan bilgilere göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Tarifeler Dairesi, üç farklı zam seçeneği üzerinde çalışıyor. Seçeneklerden ilki tek seferde yüzde 15’lik zam. Uzmanlar bunun yanında iki kademeli ikinci bir seçenek üzerinde de çalışıyor. Bu ikinci seçenekte ilk etapta yüzde 9’luk zam yapılması, bu zam unutulduktan sonra da yüzde 7-8’lik ikinci bir zam daha yapılması üzerinde duruluyor. Üçüncü ve son seçenek ise yüzde 20’lik tek seferde zam. Bu seçenek, büyük tepkiye yol açacağı ve izahının zor olacağı korkusuyla son seçenek olarak masada tutuluyor. Uzmanlar, ekonominin temel girdi kalemlerinden biri olan elektriğe yapılacak yüksek orandaki zamların bin 300 liralık asgari ücret sevincini vatandaşın kursağında bırakacağını ifade ediyor.

Türkiye, 7 Haziran seçimlerinde herhangi bir partinin sandıktan tek başına iktidar için yeterli oyu alamamasıyla birlikte sancılı bir sürece girdi. Ülkenin sandıktan çıkan, ‘uzlaşın’ mesajının aksine ısrarla yeniden seçime götürülmesiyle doların ateşi yükselmeye başladı. Buna yaşanan iç güvenlik sorunlarının ve şirketlere yönelik hukuksuz baskıların da eklenmesiyle dolar tarihi rekorlar kırdı, 3,07 seviyelerine kadar çıktı. Dolarda yaşanan artış, en başta ithal girdiye dayalı faaliyet gösteren sektörleri vurdu. İlk sırada ise enerji şirketleri geldi. Enerji sektörünün takipteki kredileri 2014’ün üçüncü çeyreği itibarıyla 929,4 milyon lira seviyelerindeydi. Bu rakam yüzde 70 artışla bu yılın aynı döneminde ise 1 milyar 578 milyon liranın üzerine çıktı. Doların 3 lirayı bulmasının ardından elektrik dağıtım şirketlerinin kur zararının sektör temsilcilerine göre 25 milyar dolara kadar ulaştığı ve elektrik şirketlerinin sürekli olarak zam talebinde bulundukları iddiaları gündeme geldi. Ancak seçimler nedeniyle bu taleplerin olumlu karşılık bulmadığı, kendilerine seçim sonrasının işaret edildiği konuşuldu.

Seçimlerin son bulmasıyla zam hazırlıkları da başladı. 1 Ocak’tan sonra belirlenecek yeni elektrik tarifeleri öncesi büyük zam hazırlığı yapıldığı ortaya çıktı. Enerji sektörü temsilcilerinden edinilen bilgilere göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Tarifeler Dairesi, elektriğe yapılacak zam ile ilgili çalışmalarının sonuna geldi. Buna göre önümüzdeki dönemde faturalara yansıması planlanan zamla ilgili masada üç ayrı seçenek bulunduğu öğrenildi. Seçeneklerden birinin tek seferde yüzde 20’lik doğrudan zam olduğu ifade ediliyor. Bu seçenek, oran çok yüksek olduğu ve aşırı tepkiye neden olacağından son seçenek olarak masada tutuluyor. Tepkilerin daha dengeli olabileceği ve vatandaşa izahı daha kolay olacağı düşünülerek yüzde 15’lik zam üzerinde duruluyor. Son seçenek ise hem tepkilerin en az hem de izahın en kolay olacağı düşünülen tek haneli zam oranları. Bunda da iki kademeli zam öngörülüyor. Bu seçenek hayata geçirilirse ilk olarak yüzde 9’luk zam yapılacak. Bu oran unutulduğunda ise ikinci bir yüzde 7-8’lik zam gelecek.Arşiv