HABERLER

Duyurular

EBRD'nin Türkiye'deki Yatırım Önceliği Enerji...

10.11.2015

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki yatırımlarına ilişkin 2015-2018 arasını kapsayan strateji planında, gelecek dört yıllık dönemdeki öncelikli alanları belirledi.

Bankanın resmi internet sitesindeki açıklamaya göre, Türkiye’nin yatırımlarında artan talep ve strateji önerileri dikkate alınarak hazırlanan plan, beş ana başlık altında toplandı.

Buna göre, öncelikle enerji güvenliği ve sürdürülebilirliğin sektör reformunun desteklenmesi, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjinin teşvik edilmesi suretiyle artırılmasına destek verilecek.

Banka, ayrıca ticarileştirme ve özel sektör katılımıyla altyapı kalitesinin iyileştirilmesi, özel sektör rekabet gücünün yenilikçilik ve geliştirilmiş kurumsal yönetim ile arttırılmasını, uzun vadeli büyüme potansiyelini desteklemek amacıyla ekonomik faaliyetlere yerel halkın ve gençlerin katılımının ve cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi ile son olarak sermaye ve yerel para birimi cinsinden para piyasalarının derinleştirilmesi konularında Türkiye’ye finansal destek sağlayacak.

EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet, Türkiye’nin zor günlerden geçtiği bu dönemde, EBRD’nin sürdürülebilirlik, rekabet ve ekonomi dahil olmak üzere birçok alanda Türkiye’ye destek vermeye hazır olduğunu belirtti. Marquet, şunları kaydetti:

“EBRD olarak büyümenin anahtarı olan özel sektörle işbirliğimizi sürdüreceğiz. Son 6 yıldır süren güçlü işbirliği, reform ihtiyacının ve piyasa talebinin yüksek olduğu alanlarda yoğunlaşacak. Böylece banka, yatırım ve stratejilerle ilgili alanlarda reformları desteklemeye devam edecek.”

Türkiye, 2014 yılında 1,4 milyar avro yatırımla bankanın en fazla finansal kredi sağladığı ülkelerin başında geliyor. Türkiye’deki operasyonlarına 2009 başlayan banka şu anda İstanbul, Ankara ve Gaziantep illerinde faaliyetini sürdürüyor. EBRD, şu ana kadar Türkiye’ye 160 proje için 6 milyar avro üzerinde kaynak sağladı. Ayrıca, banka altı yıldır 12 milyar avro üzerindeki yatırımın da başka kaynaklarla desteklemesine aracılık yaptı.Arşiv