HABERLER

Duyurular

Dünya'nın En Büyük Güneş Enerjisi Üreten Binası Çin'de...

03.12.2015

Çin dünyanın en büyük güneş enerjisi üreten binasına ev sahipliği yaptığı kadar, ABD ile birlikte dünyanın en fazla karbon salınımını yapan iki ülkesinden biri konumunda da bulunuyor.
Dünya genelinde birçok ülke fosil yakıt bazlı karbon emisyonlarını düşürmek için güneş enerjisine yönelik temiz enerji projeleri geliştiriyor. Çin de bu ülkelerde yalnızca bir tanesi ve güneş enerjisinin yanı sıra rüzgar enerjisi projeleriyle son dönemde hayli ilgili politikalar geliştiriyorlar. Güneş enerjisiyle çalışan bina 75 bin metrekare alana inşa edilmiş Söz konusu politikalara iyi bir örnek olarak da Çin’in kuzeybatı bölgesinde Şantung Eyaleti’ne bağlı Dezhou kentinde bulunan 75 bin metrekare üzerine inşa edilmiş dünyanın en büyük güneş enerjisi ile çalışan binasını gösterebiliriz.

Güneş Ay Konağı adı verilen bu akıllı bina uzak görünüm olarak antik bir güneş saatini anımsatıyor. Ortada hayli üzerine kafa yorulmuş bir mimarlık eseri de söz konusu yani. İçinde ise birçok sergi salonu, toplantı salonu, eğitim merkezi, bilimsel araştırma merkezi ve sürdürülebilir bir otel projesinin de yenilenebilir enerji kaynağıyla çalıştığı belirtiliyor. Enerji tasarruf standartlarından yüzde 30 daha az enerji tüketiyor *Güneş Ay Konağı, Dezhou, Çin.

Güneş enerjisi ile çalışan Güneş Ay Konağı’nın inşası sırasında belirtiğine göre, yüzde 1 oranında çelik yapı malzemesi kullanılmış. Üstelik yapımında kullanılan ileri teknoloji ve duvar izolasyonlarının da büyük katkısıyla, bina, “Çin milli enerji tasarruf standartları” yazılı mevzuatlarında olması gereken yüzde 30 oranında az enerji kullanıyor. Güneş enerjisiyle çalışan binada patenti son birkaç yılda alınan enerji tasarruf patentlerindeki teknolojiler kullanılıyor. Bina üzerine yerleştirilen 5 bin metrekarelik güneş enerjisi panelleri ile ihtiyaç duyulan enerjinin yüzde 95 oranındaki kısmı temiz alternatif enerji kaynaklarıyla elde ediliyor. Ayrıca binada bir de sıcak su tesisi, tuzdan arındırma tesisi ve güneş enerjisi temalı bir de park bulunuyor. Güneş Şehri: Dezhou 5,5 milyon nüfusa sahip bu şehirde, yapıların büyük çoğunluğunda su ısıtmak için güneş toplaçları mevcut. Şehir genelinde de sokak ışıklarının aydınlatılmasından turistik arabaların ışıklandırılmasına, güneş enerjisi kullanımına sık rastlanılıyor. Greenpeace’in istatistiklerine göre 2007 yılında Dezhou kentinde 800 bin kişi güneş enerjisi paneli endüstrisinde çalışıyordu. Greenpeace tahminlerine göre bu rakam 2020 yılında 1 buçuk milyon kişi olacak. Arşiv