HABERLER

Duyurular

ABD'de Güneşe Destek Tam Gaz...

17.12.2015

Amerika Birleşik Devletleri`nde güneş enerji santrali (GES) kurulumlarına yüzde 30`luk vergi teşviği uygulaması 2019  sonuna kadar devam edecek.

ABD, güneş enerjisi yatırımlarına yönelik teşviklere devam edecek. ABD Kongresi`ne verilen konuya ilişkin kanun değişikliği kabul edildi. Buna göre ABD`deki GES kurulumlarına sağlanan yüzde 30`luk vergi teşvikinin süresi uzatıldı. Uzun süredir verilen bu destek oranı 2017 yılı başında yüzde 10 seviyesine düşürülecekti. 

ELİNİ ÇABUK TUTAN...

Birçok analist önümüzdeki yıl için ABD`de güneş enerjisi yatırımlarında bir artış bekliyordu. Bunun nedeni ise vergi indirimi yüzde 30`dan yüzde 10`a düşmeden önce bu avantajı kullanmak isteyenlerin elini daha çabuk tutacağı tahminleriydi. 

ABD`DE BÜYÜME SÜRECEK 

Çoğu pazarda teşviklerin son günlerinde görülen kurulum yarışı ABD`deki son düzenleme ile ertelenmiş oldu. Yine de uzmanlar, mevcut vergi indiriminin 2019’a kadar uzatılmasından sonra da ABD pazarında hem 2016`da hem de ilerleyen yıllarda büyüme bekliyor. 

KADEME KADEME SIFIRLANACAK

Kongre`den geçen düzenlemeye göre ABD`de GES Kurulum maliyetlerindeki vergi indirimi yüzde 30 olarak devam edecek. 2020 yılında bu destek yüzde 26’ya, 2021 de yüzde 22’ye düşecek. 2022 yılında ise vergi indirimleri tamamen sıfırlanacak. Arşiv